Yaşayan Marmara Sualtı Fotoğraf ve Video Yarışması

Genel Kurallar ve Katılım Koşulları:

Yarışma Yeri : Prens Adaları

Antrenman Dalış Tarihi: 25 Ağustos 2017 Cuma

Yarışma Tarihi: 26 Ağustos 2017 Cumartesi

Jüri Toplantısı ve Değerlendirme: 27 Ağustos 2017

Ödül Töreni: 27 Ağustos 2017

1) Yarışmaya kayıt olmak için son başvuru tarihi 15 Ağustos 2017 tarihidir. Yarışmaya kayıt olmak için aşağıdaki belgelerin sağlanması gerekmektedir;

 • Kayıt Formu (“Kayıt Formu” sekmesi altında bulunan online form öncelikli olarak doldurulmalıdır)
 • Bröve Derecesi (2 yıldız CMAS veya dengi federasyon dalış izin kimliği)
 • Dalmaya engel bir sağlık sorununun olmadığına ilişkin Sağlık Raporu (Yarışmacı ve dalış eşi için geçerlidir, asılları kayıt sırasında teslim edilmek zorundadır!)
 • Ödeme Dekontu
 • Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünden onaylı takım listesi ve kulüp lisansı (Milli takım puanı almak isteyen yarışmacılar içindir. Bireysel olarak yarışmaya katılacaklardan istenmez)

2) Katılımcı Sayısı:

Maksimum 50 yarışmacı ile sınırlıdır. Sadece ilk 25 yarışmacı ve dalış eşine tüp desteği verilecektir. Yarışmacılar ağırlık ve ağırlık kemeri dahil diğer tüm ekipmanlarını kendileri getireceklerdir. Yarışmacıların kayıtları, müracaat sırasına göre alınacaktır. 25 yarışmacıdan sonraki katılımcılar, kendi tüpleri ile katılmak üzere kayıt yaptırabilirler. Yarışmacılar, yarışma tarihinden 1 hafta önce tüplerini teslim ettikleri takdirde, tüp doldurma desteği verilecektir.

 • Video kategorisi, minimum 5 yarışmacının katılımı ile gerçekleştirilecektir.
 • İsteyen yarışmacı hem fotoğraf hem video kategorilerinde yarışabilir.
 • Video kategorisinde milli takım puanı verilebilmesi için en az 9 lisanslı yarışmacının yarışmaya katılmış olması gerekmektedir.

3) Katılım Ücreti:

 • Yarışmaya katılım ücreti, dalış eşi dahil 2 kişi 200,00 TL’dir.
 • Antrenman dalışları 25 Ağustos 2017 tarihinde Cuma günü yapılacaktır. Katılım ücreti, yarışmacı ve dalış eşi için kişi başı günlük 100 TL’dir. Ücrete, ilk 25 yarışmacı ve dalış eşi için günlük 2’şer tüp dahildir. Antrenman dalışları minimum 10 yarışmacının katılımı ile gerçekleştirilecektir.
 • Yarışma ve antrenman dalış ücretleri, yarışmacıların katılamaması halinde iade edilmez!

4) Ulaşım:

Antrenman ve yarışma dalışları için kullanılacak teknelerin kalkış noktası TBK Caddebostan Sahil Tesisleridir. Programda değişiklik olması halinde, yarışmacılar e-mail veya SMS yoluyla bilgilendirilecektir.

5) Yarışmacı ve dalış eşinin en az TSSF/CMAS iki yıldız dalıcı ya da Federasyonca denkliği onaylanmış bir dalıcı belgesi ile birlikte Dalış İzin Kimliği sahip olması (Hologramlı TSSF/CMAS Brövesi olmayan – 2004 yılı öncesi alınmış bröveler- katılımcılar, yarışmaya kabul edilmeyeceklerdir. Bu brövelere sahip katılımcıların, brövelerini yarışma gününden önce yenilemeleri gerekmektedir.)

6) CMAS dışı bir sisteme ait dalıcı belgesi olan dalıcıların, Dalış İzin Belgesine sahip olması ve bunu yarışma günü yetkililere göstermesi,

7) 16 yaşını tamamlamış olmak. 18 yaşından küçük yarışmacıların velisi tarafından imzalanmış izin belgesine sahip olması,

8) Dalış brövesini kayıt günü hakemlere ibraz etmesi,

9) Yarışmacıların ve dalış eşlerinin, dalışa engel bir sağlık sorununun olmadığına ilişkin belgeyi teslim etmiş olması ve ayrıca kulübümüzce hazırlanmış olan “Risk Kabul Beyanı” belgesini imzalamış olması,

10) Festival internet sitesindeki başvuru formunun doldurulması.

11) Tekneler TBK Caddebostan Sahil Tesislerinden   kalkacaktır. Yarışmacıların teknelere dağılımları, kayıt esnasında belirlenecektir. Prens Adaları bölgesinde belirlenen dalış noktaları, hava koşullarına göre değişebilir. Havanın uygun olmaması durumunda festival komitesi yarışmayı burada belirtilmeyen başka bir noktaya kaydırabilir.

Dalış noktaları:

 • Kurşunburnu – Büyükada
 • Güvercin Çatlağı ( Viranbağlar ) – Büyükada.

Yedek Dalış Noktaları:

 • At mezarı
 • İşkina taşı – Büyükada.

12) Yarışmanın süresi:

Yarışma 90 dakikalık iki etapta yapılacaktır. Bir günde en çok iki yarışma dalışı yapılacaktır. Hava şartlarına bağlı olarak, organizasyon komitesi bir veya her iki dalışı, yarışmacıların ve dalış eşlerinin emniyeti için iptal etme hakkına sahiptir.

13) Fotoğraf ve Video kamerası tarih değişimi:

Bazı kamera modellerinin kablosuz bağlantı ile dosya yükleme özelliğinin kullanımına karşı, organizasyon komitesi tarafından, kayıt esnasında yarışmacılardan tarih değişikliği istenecektir.

14) Dalış teknik kuralları:

Yarışma dalışlarında TSSF Donanımlı Dalış Yönetmeliği kuralları dışına çıkılamaz. Dalış derinliği en çok 30 metredir. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun Sportif Dalış Yönetmeliği’nde belirtilen eşli dalış sistemine göre dalış yapılır. Dalış derinliği, dekompresyon duraksız dalışta kullanılan dalış tablosuna uygun yüzey aralığı, standart dalış ekipmanı, geçerli dalış brövesi gibi tüm yönetmelik hükümlerine uygun dalış yapılması zorunludur. Yarışmacılar güvenli dalış için istedikleri dekompresyon tablosunu veya dalış bilgisayarını kullanabilirler. Her yarışmacı işaret balonu bulundurmak zorundadır. Çıkışta dalış tüplerinde minimum 30 bar hava bulunmak zorunluluğu vardır (sıfır havayla çıkılmaz)

15) Dalış ve yarışma malzemeleri ile dalış eşleri:

Her yarışmacı ve dalış eşi, ağırlık ve ağırlık kemerleri dahil, kendi donanımlarının tümünü sağlamak zorundadır. Yarışmacılar ve eşleri yarışma süresince kendi güvenliklerinden sorumludurlar. Müracaat sırasına göre ilk 25 yarışmacı ve dalış eşine, dalış tüpü, düzenleme kurulunca sağlanacaktır. Tüpler 12 lt çelik veya alüminyumdur. İlk 25 kayıttan sonraki yarışmacı ve dalış eşlerinin getirecekleri tüpleri, 12 lt lik testli ve max. 200 bar dolu olmalıdır.

16) Yarışma öncesi, suya girmeden her yarışmacıya verilecek kayıt numarası ile birlikte kendi fotoğrafı çekilmiş olacak, video dalında ise ilk 15 saniye yarışmacının kayıt numaralı görüntüsü kaydedilmiş olacaktır. Bu aşamadan sonra yarışmacılar kartlarını makinelerinden çıkartamazlar ya da makinelerini bilgisayara bağlayamazlar. Yarışmacılar, dalışlar sırasında istedikleri fotoğrafı makine üzerinde silebilirler.

17) Video kasetlerin ve bellek kartların teslimi:

Video ve dijital fotoğraf dalındaki yarışmacılar, ikinci dalış sonunda video kayıt medyalarını (kaset/CD/DVD/kart) tekne amirine imza karşılığı vereceklerdir. Tekne amiri aldığı bellek kartı ve kasetlerin ıslak, kırık, açık gibi olumsuz bir durumda olduğunu saptadığında tutanağa bunu yazarak yarışmacıya onaylattıracaktır. Düzenleme kurulu gerek gördüğünde görüntülerin aslını montaj öncesi izleme amaçlı kopyalar.

18) Yarışmaya katılan eserlerin kopyaları, Türk Balıkadamlar Kulübü (TBK) arşivine alınacak olup, eser sahibinden onay almaksızın ticari olmayan her türlü sergileme, gösterim ve baskıda kullanılabilecek ve TBK tarafından yine ticari olmayan belediye, üniversiteler ve TBK tarafından uygun görülen kişilere sanatçının ismi belirterek hediye edilebilecektir.

19) Katılımcılar yarışmaya katılmakla, şartnamedeki koşulların tümünü onaylamış sayılır.

20) Yaşayan Marmara Sualtı Görüntüleme Yarışmasına, kulüp veya bireysel sporcu lisansı istenilmeksizin katılım herkese açıktır. Ancak milli takım puanı almak için yarışacak yarışmacıların, kulüp lisansı ve kulüp listesiyle katılma zorunluluğu vardır. (Kulüp listesi video ve fotoğraf dahil en çok 4 sporcudan oluşur) Yarışma, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nca akredite edilmiş olup, geniş açı, makro ve balık kategorilerinde milli takım puanı verilecektir.

21) Cezalar:

Yarışmacılar, katılım belgesini imzalamakla yarışma kurallarını ve yarışma anında kuralların uygulanmasında belirsizlik olduğunda, Düzenleme Kurulu’nun alacağı kararları kabul etmiş sayılırlar.

Yarışmacıların, başka bir yarışmacı hakkındaki şikayetlerini ancak yazılı ve imzalı olarak dilekçe şeklinde düzenleme kuruluna iletilir. Düzenleme Kurulu, ilgili dilekçeyi inceler, gerek gördüğü takdirde hakkında şikayet olan yarışmacıyı / şikayette bulunan yarışmacıyı (Haksız bulunduğu durumda) varsa ilgili yarışma eserini yarışma dışına bırakma hakkına sahiptir.

Kuralları ihlal eden yarışmacılara uygulanacak cezalar:

     a) Kural ihlali yapılan dalışta çekilen görüntülerin yarışma dışı kalmasını gerektiren durumlar:

 1. Donanımlı Dalış Yönetmeliğine aykırı davranışlar,
 2. Yarışma kurallarına aykırı davranışlar,
 3. Sualtında canlı ya da cansız nesnelerin yerinin değiştirilmesi,
 4. Yarışma dışı bırakılan yarışmacı ya da dalış eşinin yerine bir başkasının geçmesi,
 5. 30 metre derinlik sınırını aşmak,
 6. Zorunlu beklemeli (dekompresyonlu) dalış yapmak.
 7. Güvenlik amacıyla 5 m. derinliğe sarkıtılan tüpteki havayı, dekompresyon beklemesi yapmak amacıyla ya da keyfi olarak kullanmak,

     b) Yarışmacının tamamen yarışma dışı kalmasını gerektiren durumlar:

 1. Spor ve yarışma etiğine aykırı ve yarışmanın huzurunu kaçıran davranışlar,
 2. Doğal ya da tarihi dokuya zarar verecek davranışlar,
 3. Bir başka yarışmacıya ait görüntünün seçici kurula verilmesi,
 4. Yarışmadan önce çekilmiş görüntülerin Seçici Kurula verilmesi,
 5. Sualtında motorlu araç kullanmak,
 6. Yarışmacının her iki dalışında da Cezalar- (a). bendinde tanımlanan kural ihlallerinden biri veya bir kaçını tekrarlaması.

Fotoğraf Yarışması Kuralları:

a) Yarışmacılar tüm kategorilerde 1’er adet fotoğraf ile yarışmaya katılabilir.

b) Yarışmacılar JPEG formatındaki makinelerinin izin verdiği en yüksek çözünürlüğü kullanmak zorundadır.

c) Yarışmacılar isterlerse iki fotoğraf makinesiyle yarışmaya katılabilirler. Ancak aynı dalışta iki makine ile birlikte dalamazlar. Bu durumda her makinede ayrı bir görüntü kartı kullanılacaktır. Kartlarının kapasitesinde bir sınırlama aranmaz.

ç) Yarışmaya kayıt sırasında bellek kartları teknik sorumluya teslim edilir. Teknik sorumlu, tüm bellek kartlarını numaralandırır, seri numaralarını kaydeder ve kartı formatlar.

d) Yarışmacılar, kontrol edilmiş bellek kartlarını teknik sorumlunun denetiminde makinelere yerleştirir ve ilk kareye teknik sorumlunun göstereceği üzerinde her yarışmacıya özel bir kod yazılı olan bir güvenlik belgesinin fotoğrafını çeker ve kartları tekrar teknik sorumluya iade ederler. Makinelerdeki kart değişimi gerektiği durumlarda, hakem gözetiminde gerçekleştirilir, kayıtta numara verilenlerin dışındaki bellek kartları kullanılamaz. Yarışma öncesi, suya girmeden her yarışmacıya verilecek kayıt numarası ile birlikte kendi fotoğrafı çekilmiş olacaktır.

e) Sualtı ve su üstünün aynı anda görüntülendiği kareler de kullanılabilir.

f) Yarışmacılar sualtında makinelerinin olanak verdiği tüm renk, kontrast, doygunluk, keskinlik gibi ayarları değiştirmekte özgürdürler, ancak makineleri olanak verse bile çektikleri karelerden kadraj alamazlar.

g) Yarışmacılar sualtında olmak şartıyla makinelerinin izin verdiği ölçüde görsellerin görüntü niteliklerine müdahale edebilirler. Ancak, dalış sonrasında hakem gözetiminde olmaksızın makinelerini açamaz, makineleri ile ilgili herhangi bir sorun gidermeye çalışamaz, kartı çıkaramaz ve bilgisayara bağlayamazlar.

ğ) Yarışmacıların mercek değiştirmek ya da teknik aksaklık gidermek gibi bir nedenle makinelerini açmaları gerekirse bunu hakemlerden birinin denetiminde yaparlar. Yarışma, tüm yarışmacılar için düzenleme kurulunun belirleyeceği zaman diliminde başlar ve biter. Her tekne hakemi şampiyona direktörünün anonsuyla hazırlanmaları için yarışmacılara 30 dakika süre tanır. Bu süre içinde bütün yarışmacılar hazırlanmış ve dalışa hazır olmak zorundadır. Bu süreyi aşan yarışmacıların aştıkları süre yarışma süresinden düşülür. Yarışma süresi 90 dakikadır. Yarışmacıların süresi hakeme suya girip daldığını işaret etmesiyle başlar. 90 dakika sonunda her yarışmacının tekneye çıkmış ya da çıkmak üzere yüzeyde sıra bekliyor durumda olması gerekir. Yarışmacılar 90 dakika içerisinde mercek değiştirmek, makine değiştirmek, tamirat yapma gibi nedenlerle tekneye çıkabilirler.

h) Yarışmacılar, yarışma boyunca en çok 300 kare fotoğraf çekebilirler. Bu sayının aşılması durumunda kartta yer alan ilk 300 fotoğrafından sonrakiler silinir.

ı) Dalışlar sonunda yarışmacılar kartlarını hakemlerin denetiminde makinelerinden çıkarır ve hakemlere teslim ederler. Hakemlerce teslim alınan tüm fotoğraflar teknik sorumlunun bilgisayarına aktarıldıktan sonra görüntü kartları sahiplerine geri verilir. Yarışmacılara teslim edecekleri görüntüleri belirlemeleri için süre tanınır. Bu süre sonunda yarışmacılar görevliye; her yarışma dalı için seçtikleri fotoğrafları bildirir. teknik sorumlu fotoğrafların karşılaştırmasını yaparak yarışmacının onayını alır. Teknik sorumlu, kendi bilgisayarına daha önce aktardığı bu fotoğrafları özel bir bilgisayar programı aracılığıyla gruplar ve seçici kurula iletmek üzere gerekli düzenlemeleri yapar.

i) Fotoğraf çekme özelliği olan video kameralarla yarışmaya katılmak serbesttir.

j) Dereceye giren fotoğraflar seçici kurul üyeleri ve teknik sorumlu tarafından ayrıca teknik incelemeye tabi tutularak kadraj alınıp alınmadığı ve kurallara uygunluğu kontrol edilir. Kurallara uygunsuzluğu tespit edilen fotoğraf yarışma dışı kalır ve bir alt sıradaki fotoğraf dereceye katılır.

k) Her yarışmacı dilerse hem video hem de fotoğraf kategorilerinde yarışmaya katılabilir.

Fotoğraf Yarışması Kategorileri

(Birden çok dalda katılım serbesttir.)

GENİŞ AÇI: Görüntü alanı 17×25 cm den daha büyük olan ana teması balık olmayan ve bölgenin flora ve faunasını yansıtan modelli veya modelsiz çekilen tüm geniş açı fotoğrafları kapsar.

MAKRO: Görüntü alanı 17×25 cm. ve daha küçük olan ana teması balık olmayan tüm yakın çekim fotoğrafları kapsar.

BALIK: Bir ya da daha çok balığın ana tema olduğu her türlü objektifle çekilen fotoğrafları kapsar. Bu kategorideki fotoğraflar geniş açı ya da makro objektifler ile çekilebilir. İçinde balık yer aldığı halde ana teması balık olmayan fotoğraflar bu kategoriye girmez. Osteichtyes (kemikli balıklar) ya da Chondrichtyes (kıkırdaklı balıklar) gruplarına giren canlılar “balık” olarak sınıflandırılmıştır.

Nurdoğan Özkaya Yeni Ufuklar: Bu kategori teşvik amaçlı olarak daha önce yarışmalarda ödül almamış veya yeni başlayan fotoğrafçılara açıktır. Konu sınırlaması yoktur.

Fotoğraf Yarışması Ödülleri:

Her kategoriye Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ödülü verilecektir.

Fotoğraf  ve Video Yarışması verilecek Milli takım puanları :

Federasyondan denklik almış olan yarışmalarda yalnız ilk 7 dereceye giren sporculara aşağıdaki şekilde Milli Takım puanı uygulanır;

 1. 13 puan
 2. 8 puan
 3. 5 puan
 4. 3 puan
 5. 2 puan
 6. 1 puan
 7. 1 puan

Video kategorisinde yalnızca ilk 5’e verilir.

Yabancı uyruklu yarışmacılar  yarışmaya katılabilirler. Ancak yabancı uyruklu yarışmacıların aldıkları derecelere Milli Takım puanı uygulanmaz.

İlk 7 dereceye girerek Milli Takım puan almaya hak kazanmış  sporcular dışında herhangi bir sporcuya Milli Takım Puanı uygulanmaz. Yabancı uyruklu yarışmacıların ilk 7 dereceye girmesi durumunda sonraki derecelere hak kazanmış lisanslı sporcular olsa dahi bu sporculara Milli Takım Puanı uygulanmaz.

 Fotoğraf Seçici Kurulu’nun vereceği puanlara etki edecek olan durumlar:

 • Kompozisyon
 • Estetik
 • Yaratıcılık
 • Sanatsal değer
 • Nesneyi bulma ve görüntüleme zorluğu
 • Işık, pozlama
 • Netlik ve kadraj özellikleri olarak ele alınır.

Video Yarışması Kuralları:

(Minimum 5 yarışmacının katılımı ile gerçekleşecektir.)

a) Yarışmacılar her tür video kamera ve sualtı kılıfları ile yarışabilirler. Video özelliği olan fotoğraf makinaları ile yarışmaya katılmak serbesttir. Ancak başvuru belgesinde kullanacakları video donanımının medya özelliklerini ve kamera tipini belirtmeleri gerekir. Düzenleme Kurulu gerekli gördüğünde yarışmacıdan video donanımını Seçici Kurulun izlemesi sırasında kullanmak amacıyla tüm bağlantı ve akım kablolarını birlikte ister. Bu konudaki sorumluluk yarışmacınındır. Yarışmacılar isterlerse, iki kamera ile yarışmaya katılabilirler. Ancak aynı dalışta iki kamera ile birlikte dalamazlar. Bu durumda her kamerada ayrı bir kayıt medyası kullanılacaktır, kapasitesinde bir sınırlama aranmaz.

b) Yarışmacılar kendi medyalarını kendileri getirirler. DV kaset, yazılabilir DVD biçimli elektronik formlar, her türlü çıkarılabilir bellekler, Teknik Sorumlunun veya hakemlerin kontrolünde ambalajları açılarak kontrol edilerek numaralandırılır, varsa seri numaraları kayıt edilir ve teknik sorumlu tarafından yarışma anında hakemlerce yarışmacıya iade edilmek üzere muhafaza edilir. Bellek kartına ya da yerleşik diske kayıt yapan kameraların bellekleri Teknik Sorumlunun gözetiminde kontrol edilerek içindeki tüm görseller silinir. Düzenleme kurulu, çıkarılabilir bir belleğe sahip olmayan video kameraları, yarışma anında yarışmacıya iade edilmek üzere gerektiğinde muhafaza edebilir.

c) Yarışmacılar video çekecekleri medyanın ilk 15 saniyesine yarışmacı numaralarını görünür biçimde kendi görüntüleri ile kaydeder.

ç) Yarışmacı, dalış bitiminde sabit bellekli kameraları, DV kaset, çıkarılabilir bellek ya da diskli kameraları montaj saatine kadar tekne görevlisine sağlam bir biçimde ve tutanakla verir. Düzenleme kurulu gerek gördüğünde görüntülerin aslını montaj öncesi izleme amaçlı kopyalayabilir.

d) Seçici kurula teslim edilecek film, en az 3 en çok 6 dakika ile sınırlı olacaktır.

e) Yarışmacılar yarışma tarihi içinde belirlenen saatler içinde 1,5 saati geçmemek üzere kara çekimi yapabilirler. Kara çekimleri süre olarak, seçici kurula verilen en az 3 en çok 6 dakika ile sınırlı görüntüler içinde % 15 den fazla olamaz.

f-1) Post-prodüksiyon çalışmalarında izin verilen uygulamalar şu şekildedir;
Her türlü müzik kullanımı, görüntü özelliklerini bilgisayar programları aracılığı ile değiştirebilme, alt yazı ve seslendirme, görüntülerin hızının değiştirilmesi, kes yapıştır yöntemiyle görüntü sıralamalarının değiştirilmesi, boyut değiştirme, her türlü efekt kullanımı.

f-2) Post prodüksiyon çalışmalarında izin verilmeyen uygulamalar şu şekildedir;
Önceden hazırlanmış animasyon görüntüleri, yarışma bölgesi ve tarihi dışında çekilip hazırlanmış kalıp şeklindeki her türlü görüntünün kullanılması.

g) Montaj yapılacak düzeneği yarışmacı kendisi sağlar ve getirir. Yarışmacı dilerse, önceden başvuru belgesinde adı ve soyadını bildirmek ve bir kişiden fazla olmamak koşuluyla üçüncü bir kişiyle post-prodüksiyon çalışmalarında birlikte çalışabilir. Yarışmacı eşi post-prodüksiyon işlerinde yarışmacıyla birlikte çalışabilir.

ğ) Montajı yapılan ve Seçici Kurula verilecek filmde hiç bir koşulda yarışmacı adı, logosu gibi tanıtıcı simgeleri kullanılamaz.

h) Yarışmacı, Seçici Kurul’a filmi AVI, MPEG4, MPEG2, H264 ve MOV formatlarında verebilir. Görüntüler teknik sorumlu tarafından yarışma için belirlenmiş harici belleğe kopyalanır ve imza karşılında yarışmacıdan teslim alınır.

ı) Yarışmacılar çekimleri sırasında üç-ayak, tek-ayak ve benzeri kamerayı sabitleyici düzenekler kullanabilirler.

Video Seçici Kurulu’nun vereceği puanlara etki edecek olan durumlar:

 • % 25 Kamera kullanımı ve doğru çekim teknikleri
 • % 25 Sanatsal ve sinemetogratif film yapımı ve senaryo
 • % 35 Sualtı fauna ve florasını görüntülerde kullanabilme yeteneği ve canlı çeşitliliği
 • % 15 Post Prodüksiyon çalışmaları

Video Kamera kullanımı ve doğru çekim teknikleri değerlendirilirken aşağıdaki unsurlar dikkate alınır;

 • Kameranın sabit, çekilen nesnenin sabit olduğu çekimler,
 • Kameranın hareketli, çekilen nesnenin sabit olduğu çekimler,
 • Kameranın ve çekilen nesnenin hareketli olduğu çekimler,
 • Kameranın sabit, çekilen nesnenin hareketli olduğu çekimler
 • Kompozisyon, izleme, yaklaşma ve kadraj,
 • Doğru ışık kullanımı, netlik ve teknik görüntü kalitesi olarak ele alınır.

Video Yarışması ödülleri

1.’lik, 2.lik ve 3.lük ödülleri verilecektir.