1954 yılında kurulmuş olan Türk Balıkadamlar Kulübü (TBK), sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda dünyanın ilk sualtı spor kulüpleri arasında yer alır.

Çift kompresörlü tüp dolum sistemi, 60 kişiyi aynı anda daldırma kapasitesine sahip ekipmanı, oksijen setleri, ilk yardım ve CPR eğitiminde kullanılan bilgisayar destekli simülasyon mankenleri ile tam donanımlı bir dalış okulunu bünyesinde barındıran TBK, her yıl yüzlerce kişiye dalış eğitimi vermektedir.

TBK, kamu yararına sportif dalışlar yapılan bir kulüp olmanın ötesinde; Türk Deniz Kuvvetleri’ne Deniz Polisi’ne, Sualtı Jandarma Ekipleri’ne ve Türkiye’nin çeşitli Sivil Savunma Ekipleri’ne kurtarma eğitimleri vermekte, aynı zamanda, İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü’ne de destek vermektedir.

Kulübe ait tesislerde; restoran, dershane, tüp dolum üniteleri, dalış teknelerinin yanaşabilmesi ne uygun bir iskele ve yüzme havuzu bulunmaktadır. 50 eğitmenin gönüllü olarak çalıştığı kulübümüzde; teorik dersler haftada iki gün akşamları, pratik havuz ve deniz eğitimleri ise hafta sonları gerçekleştirilmektedir. 1 yıldız dalış kursları 2 haftada tamamlanmaktadır. Ders programına 2. hafta sonunda gerçekleştirilen deniz dalışları dahildir. Kulübümüz bünyesinde CMAS 1 yıldız, 2 yıldız,3 yıldız dalış eğitimleri ile 1 yıldız ve 2 yıldız eğitmen eğitimleri verilmektedir.

Balıkadamlarımızın dalış tecrübelerini arttırmak için, eğitmenlerin gözetiminde günübirlik ya da hafta sonu paket programları ile her ay açık deniz dalışları tamamlanmaktadır.

Kulübümüz, bir sualtı spor kulübü olmasının yanında; serbest dalış, senkronize yüzme, kürek, rüzgar sörfü, sualtı ragbisi ve monopalet yüzme branşlarında da eğitim vermekte, dünya şampiyonu sporcular yetiştirmektedir.