1993 yılında, ‘Her Şeye Rağmen Yaşayan Marmara’ adı altında ulusal bir sualtı görüntüleme yarışması olarak başlayan festival, 2001 yılından itibaren uluslararası platforma taşınmış, yurtdışından jüri üyeleri ve yarışmacılar davet edilerek, ülkemizin tüm dünyada tanıtılmasına destek verilmeye başlanmıştır.

Festivalin amacı; Marmara’da yaşayan kirliliğe dikkat çekmek, toplumu bu konuda duyarlılığa çağırmak, yerüstünde olduğu kadar sualtında da büyük bir zenginliğe sahip olan ülkemizin tanıtımına destek vermektir.

Her kesimden insanı Marmara ile tanıştırmak ve unutturmamak amacıyla, su seviyesinin altına bakamayacak gözler adına, Türkiye’nin en iyi gözleri oraya inmekte ve kıyasıya bir rekabetle en iyi görüntüleri yakalamaktadır.

Festival kapsamında Marmara Denizi’nde yapılan bir yarışma dalışı ile sualtındaki yaşam en estetik şekilde, Türkiye’nin en iyi sanatçıları tarafından görüntülenmektedir. Amaç, her kesimden insanı Marmara Denizi’nin altında saklı olan yaşam ile tanıştırmak, görülmeyen ve olmadığı var sayılan güzellikleri göstermektir. Festival, iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunlardan ilki, önceden çekilmiş eserlerden oluşurken diğeri Marmara Denizi’nde gerçekleştirilen görüntü avcılığı bölümüdür.

Yarışma alanı her yıl Türkiye’nin ve dünyanın tanınmış su altı ve su üstü görüntüleme sanatçılarından oluşan jüri üyeleri tarafından derecelendirilmektedir.

Festival kapsamında çocuklar için çeşitli faaliyetler düzenlenerek, koruma bilinci ve deniz sevgisi erken yaşlarda aşılanmaktadır.